Kierowcy szukający oszczędności często podają fałszywe dane podczas zakupu OC i AC, aby zaoszczędzić na składce. Zatajają faktyczne wykorzystanie pojazdu jako TAXI lub jazdę z aplikacją Uber, podają niższą pojemność silnika i moc, a także inny kod pocztowy miejscowości, w której pojazd będzie użytkowany lub zarejestrowany.
Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie, co grozi za podawanie fałszywych informacji przy zawarciu umowy ubezpieczenia.
Firma ubezpieczeniowa, zgodnie z prawem, może wezwać Cię do zapłaty wyższej składki:
„Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Art. 8a. o ubezp. obowiąz. ,
Przesłanki żądania przez zakład ubezpieczeń zmiany wysokości składki
Jeżeli ubezpieczający nie podał zakładowi ubezpieczeń znanych sobie okoliczności, o które zakład ubezpieczeń zapytywał przed zawarciem umowy ubezpieczenia obowiązkowego i które pociągają za sobą istotną zmianę prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego, zakład ubezpieczeń ma prawo żądać odpowiedniej zmiany wysokości składki ubezpieczeniowej z uwzględnieniem zwiększenia prawdopodobieństwa wypadku ubezpieczeniowego wskutek okoliczności niepodanych do jego wiadomości.”
Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może odmówić wypłaty odszkodowania z uwagi na podanie fałszywych informacji w czasie zawierania umowy ubezpieczenia:
„Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Art. 8a. o ubezp. obowiąz. ,
Poszkodowany otrzyma odszkodowanie, ale firma ubezpieczeniowa będzie wymagała dopłaty składki od Ciebie.
W przypadku Autocasco (AC) sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdyż jest to umowa dobrowolna i towarzystwa mogą samodzielnie kształtować warunki umowy. Ubezpieczyciele mogą:
Niektóre firmy ubezpieczeniowe we wniosku o ubezpieczenie nie mają pytania, czy pojazd został sprowadzony do Polski, np. z USA/Kanady lub Niemiec. Jeśli posiadasz taki pojazd, sprawdź zapisy w Ogólnych Warunkach Umowy (OWU) dotyczące weryfikacji szkodowej pojazdu.
Przykładowy zapis w OWU:
„WERYFIKACJA HISTORII SZKODOWEJ POJAZDU Prawo do weryfikacji historii szkodowej Pojazdu W ciągu 30 dni od zawarcia Umowy mamy prawo zweryfikować historię szkodową Pojazdu. Wynik weryfikacji historii szkodowej Pojazdu Możemy wypowiedzieć Umowę ze skutkiem natychmiastowym, jeśli weryfikacja historii szkodowej Pojazdu wykaże, że: 1) przed zawarciem Umowy Pojazd był uszkodzony w takim stopniu, że zakwalifikowalibyśmy to jako Szkodę całkowitą,”
Towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają takie zapisy lub procedury to między innymi: Link4, Generali, Balcia.
Czytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i Kartę produktu oraz korzystaj z firm, które oferują raporty historii szkodowej pojazdu przed jego zakupem. Podawaj zawsze prawdziwe informacje – aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Podawanie fałszywych danych to pozorna oszczędność!