Polskie prawo dopuszcza wykupienie OC krótkoterminowego w przypadku właścicieli pojazdów sprowadzonych z zagranicy, które do tej pory były tam zarejestrowane.
W tej sytuacji ubezpieczenie samochodu na 30 dni jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, gdyż nowy właściciel pojazdu może swobodnie się nim poruszać, jeszcze w trakcie załatwiania wszystkich formalności związanych z przerejestrowaniem sprowadzonego do Polski auta.
Oczywiście nie musimy na ten czas wykupić krótkoterminowej polisy OC, jednak musimy liczyć się z tym, że samochód nie będzie mógł być użytkowany.
Należy podkreślić, że mamy prawo skorzystać z ubezpieczenia komisowego tylko raz – następna umowa OC powinna być zawarte na 12 miesięcy!
Zgodnie z § 35 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 roku zabrania się jazdy samochodem bez tablic rejestracyjnych. Wskazano w tym paragrafie, że właściciel auta powinien umieścić na pojeździe odpowiednie tablice – z tyłu i z przodu, w miejscach konstrukcyjnie do tego celu przeznaczonych. Wyjątkiem od reguły są przyczepy, ciągniki rolnicze, motocykle i motorowery, na których ową tablicę umieszcza się tylko w tylnej części pojazdu. W tym samym miejscu można znaleźć informacje o tymczasowych tablicach rejestracyjnych, które służą do oznaczania aut czasowo zarejestrowanych. Ich wyrobienie dla samochodu w Polsce kosztuje 62 zł, a w razie wywozu auta za granicę będzie to opłata w wysokości 112 zł.
Jak już wiemy, podstawowym, wymaganym ubezpieczeniem samochodu jest OC (obowiązek pojawia się wyłącznie dla pojazdów posiadających nasze tablice rejestracyjne w tym tymczasowe).
Problem w tym, że w Polsce firma ubezpieczeniowa nie zezwoli na objęcie samochodu OC, jeśli ten nie posiada ważnego badania technicznego.
Przed zawarciem polisy należy więc złożyć wizytę we wspomnianej stacji diagnostycznej. Mając w ręce ważny przegląd techniczny, możemy wykupić ubezpieczenie samochodu sprowadzonego bez tablic w ramach OC.
Jeśli za granicą kupujemy samochód, który nie ma tablic rejestracyjnych i z różnych powodów nie może mieć tablic tymczasowych, to nie spełnia on wymogów technicznych i nie może poruszać się po drogach.
Właściciel, który złamie takie przepisy, będzie jeździć takim autem, zostanie ukarany mandatem lub grzywną, a ponadto może mu zostać odebrany dowód rejestracyjny samochodu.
Na tym nie kończą się obowiązki właściciela samochodu bez tablic rejestracyjnych. Kiedy już będziemy je mieć, to powinniśmy skontaktować się z towarzystwem i przekazać mu numer rejestracyjny auta. Ubezpieczyciel dokona aktualizacji danych w polisie.